W świecie literatury witajcie, razem z dziećmi czytajcie!

IMG_0257Literatura niejedno ma imię i warto odkrywać jej różne oblicza – także i z dzieciakami! Wydawnictwo Egmont serią „Poczytaj ze mną” zaprasza najmłodszych czytelników do poznania różnych gatunków literackich i pokazuje, że każda opowieść, każdy typ literatury, ma nieco inne barwy. Poznajcie najnowsze pozycje z serii:  epos „Pieśń o sowie” oraz przypowieść „O srebrnej łyżce”.

Pewnego razu w lesie zamieszkanym przez wiele ptaków doszło do strasznego wydarzenia – rządzący krainą Bury Miś zabronił ptakom… spać! Miały więcej pracować, znosić więcej jajek, oddawać więcej puchu, zakazany był odpoczynek pod groźbą surowej kary! Wszystko, oczywiście, dla ich dobra i lepszego życia w lesie. Jednak ptaki postanowiły solidarnie przeciwstawić się Misiowi i walczyć o swoje prawa. IMG_0262„Pieśń o sowie” to bardzo interesująca pozycja już ze względu na styl – jest eposem, utworem rymowanym, podzielonym na pieśni i zapisanym w charakterystyczny sposób. Dla młodszych dzieci może być on trudniejszy do zrozumienia od zwykłego opowiadania, dlatego na czytanie warto wybrać moment spokojny, podczas którego nic nie będzie rozpraszać naszej uwagi. Książka w przystępny sposób mówi o niezwykle ważnych sprawach – solidarności, jedności, współpracy oraz sprawiedliwości – i jest doskonałym wstępem do rozmów na temat przyjaźni i międzyludzkich relacji.

„O srebrnej łyżce” to utwór, który powstał na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN w Warszawie. Historia inspirowana jest życiem, bowiem dawno temu w Cieplicach mieszkał Dawid Lahman, który miał łyżkę – autorka opierając się na tym fakcie stworzyła przypowieść, która pokazać ma czytelnikowi, co w życiu jest najważniejsze.IMG_0260Opowieść rozpoczyna się od… stworzenia świata – choć dzieje się to nieco inaczej niż słyszeliśmy do tej pory. Świat ten zamieszkują ludzie, między innymi rodzina Lahmanów. Do ich domu trafia srebrna łyżka (zupełnie inna od wszystkich znanych wam dotąd łyżek) dzięki której życie całej rodziny zaczyna nabierać nowych barw. Łyżka pomaga gospodarzom, a z ich małym synem Dawidem nawiązuje szczególną więź – zostają przyjaciółmi i razem przeżywają wiele niezwykłych przygód.

Najnowsze pozycje serii „Poczytaj ze mną” zachęcają do wspólnej lektury z dziećmi, przybliżają najmłodszym różne gatunki literacki, inspirują do rozmów i refleksji na ważne tematy. Są pięknie zilustrowane, ciekawie napisane i będą świetnym sposobem na to, by rozkochać dzieci w czytaniu, spędzić wartościowy czas razem i zachęcić je do wspólnej wędrówki przez opowieści. Serdecznie polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *