„Porwanie”, czyli kryminalne czytanie dla dzieciaków

IMG_3988Choć opowieści kryminalne kojarzą nam się zazwyczaj ze zbrodnią, strachem i niebezpieczeństwem, po lekturze książki „Porwanie” Joanny Olech dodamy do listy… dobrą zabawę i humor! Do wakacyjnego czytania, w podróży, na plaży, na łące albo tradycyjnie, w łóżku przed snem, poleca się profesor Emil Wykopek i jego dzielni uczniowie ze Szkoły Detektywów.

W Szkole Detektywów dochodzi do niezwykłego i nieco przerażającego zdarzenia – profesor Wykopek, dyrektor placówki, zostaje porwany! Na poszukiwania ulubionego belfra rusza piątka utalentowanych uczniów– Benio, posiadacz najszybszej w mieście hulajnogi, Kordula, duża i małomówna, siostry Turkocińskie – bliźniaczki Misia i Wisia, oraz siłacz Maurycy. Tropów jest wiele, lista podejrzanych robi się coraz dłuższa, a każdy z grupy młodych poszukiwaczy tworzy swoją wersję dramatycznych wydarzeń. Czy uda im się rozwiązać zagadkę i dzięki współpracy odnaleźć profesora Wykopka?

Gdybym musiała wrócić do szkoły, to z pewnością wybrałabym właśnie Szkołę Detektywów z książki Joanny Olech. No bo gdzie indziej na lekcjach nauczają, jak przebrać się za skrzynkę pocztową albo jak zamienić się w stertę liści? 😉 Gdzie znaleźć można tak interesującą i pełną pozytywnej energii grupę pasjonatów, którzy uczą się z przyjemnością i wielkim zapałem? W której szkole dla nauczyciela, jego wychowankowie są gotowi na podjęcie niebezpiecznego i pełnego niewiadomych śledztwa?

IMG_3992Autorka z dużym poczuciem humoru opisuje przygody młodych bohaterów, wplata do historii elementy współczesne (np. zgrywanie na pendrive’a), dopełnia historię własnoręcznie wykonanymi rysunkami postaci. Nie zdradza też niczego od początku i pozwala czytelnikom  na snucie własnych domysłów i rozwiązywanie zagadki wraz z bohaterami, dzięki czemu opowieść jest interesująca dla dzieciaków i wciągająca. Każdy rozdział to nowa akcja, nieustannie coś się dzieje i z pewnością jedyne, czego w książce nie znajdziemy, to… nuda! Zakończenie może okazać się nieco zaskakujące, ale z pewnością usatysfakcjonuje małych czytelników i sprawi, że na ich twarzach zagości uśmiech.

Serdecznie polecam książkę „Porwanie” Wyd. Egmont na wakacje i nie tylko – kto wie, może po poznaniu ekipy ze Szkoły Detektywów, w dzieciakach zbudzi się zew detektywistycznej przygody? 😉 Przyjemnej lektury!

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *