Majówkowe „must do” z dzieciakami, czyli dłuuuugi weekend bez nudy

Majówka tuż, tuż, macie jakieś plany? Jeśli ktoś dobrze kombinuje z urlopem w pracy, to może mieć nawet dziewięć wolnych dni ciągiem! Czasu jak lasu, jak to mówią, można wypocząć, poleniuchować, wyjechać i rodzinnie pobyć razem. Czasami jednak brakuje nam pomysłu na to, jak czas wolny zorganizować dzieciakom – nie dla nich bezczynne siedzenie, leżenie plackiem lub zatopienie się w lekturze na długie godziny. Przedstawiam Wam zatem majówkowe „must do”, które można z powodzeniem wykonać zarówno w czasie wyjazdu, jak i w czasie majówki stacjonarnej, domowej – mam nadzieje, że będzie to dla kogoś wskazówką i inspiracją do mile spędzonego czasu 🙂

1. Zielnik

Bo majówka to wiosna, a wiosna to przyroda, a przyroda, to coś, co warto znać. Stwórzcie z dzieciakami zielnik, w których umieścicie rośliny z najbliższej okolicy lub te, które napotkacie w miejscu waszego urlopu. To fantastyczny sposób na bezpośredni kontakt dzieciaków z naturą, pokazanie im jej różnorodności i rozmowy na temat zależności świata roślin, zwierząt i ludzi.

2. Odwiedzenie muzeum

Będąc na wycieczce zazwyczaj zwiedzamy nowe miejsca, a lokalne muzeum często jest jednym z punktów obowiązkowych na naszej liście.  Czasami jednak nie znamy zupełnie muzeów, które znajdują się w naszej miejscowości – bo brakuje czasu, bo nie ma jakoś okazji i ciągle przekładamy ich odwiedziny, no przecież nie znikną 😉 Majówka to dobry moment na nadrobienie zaległości, a w wielu miejscowościach w te dni szykowane są promocje, wydarzenia specjalne i pro-turystyczne akcje (np. w Poznaniu jest to „Poznań za pół ceny”). A może znajdziecie gdzieś jakieś dziwne muzeum i nietuzinkowe wystawy? Powodzenia!

3. Rodzinne opowieści i spotkania

Ile tak naprawdę wasze dzieciaki wiedzą o waszej rodzinie? Często skupiamy się tak bardzo na przyszłości, planujemy, popychamy dzieci do przodu, a zapominamy o korzeniach i podstawach. Warto nadrobić to spotkaniami w rodzinnym gronie, oglądaniem starych fotografii lub stworzeniem drzewa genealogicznego. Historia jest równie ważna jak to, co jeszcze przed nami.

4.  Wizyta w lokalnej restauracji / wspólne gotowanie

Na wyjeździe koniecznie spróbujcie lokalnych potraw i przysmaków – niech dzieciaki uczą się odwagi w próbowaniu nowych dań, zaszczepcie w nich ciekawość świata i smaków! Nawet w Polsce nasza kuchnia różni się w zależności od regionu, a każdy z nich warty jest poznania. Jeśli zostajecie w domu, zaproście najmłodszych do wspólnego gotowania i zaszalejcie kulinarnie – to najlepszy krok do wychowania małego smakosza.

5. Zawody sportowe

Bo przecież ruch to zdrowie! Rozegrajcie rodzinny mecz, zorganizujcie wyścigi lub w większym gronie zawody sportowe, wyścigi rzędów. Rywalizacja może być przecież, sympatyczna, przyjazna i zgodna z zasadami fair play – taką postawę pokażcie dzieciakom. Ostatecznie możecie razem poszaleć na placu zabaw – przypomnijcie sobie stare, dobre czasy i dajcie ponieść zabawie 😀

6. Rodzinny film lub teledysk

Nie chodzi tutaj o oglądanie ich w telewizji czy wizytę w kinie – nagrajcie film według własnego scenariusza albo teledysk do ulubionej piosenki dziecka. Niech będzie radośnie, spontanicznie, z wygłupami, śmiechem i sympatycznym efektem końcowym. Bez spięcia, nadęcia i wymagań niczym z kosmosu, za to na luzie i z dużym poczuciem humoru.

7.  Eksperymenty i doświadczenia

No bo gdyby pogoda miała nie dopisać (tfu, tfu, odpukuję!), to eksperymenty, doświadczenia i zabawy badawcze są świetnym sposobem na ciekawe spędzenie czasu. I wcale nie trzeba do tego wielkich umiejętności, czy skomplikowanych składników! Np. takie „gluty” to jedynie mąka i woda, a ile zabawy 😉

8. Obiad „pod chmurką”

Majówka to koniecznie piknik! Zabierzcie dzieciaki do parku, na łąkę, na działkę do babci – miejsce z pewnością znajdzie się zarówno blisko domu, jak i na urlopie. Odpoczywajcie na łonie natury bez telefonów, komputerów i tabletów – tak, tak tez można! 😉 Spacerujcie, oddychajcie świeżym powietrzem i korzystajcie ze słońca (bo będzie, musi być!).

9. Rozmowy, rozmowy i jeszcze raz bycie razem

Bo o to w tym wszystkich chodzi, by być razem, rodzinnie, prawdziwie w dzieckiem, a nie jedynie obok niego. Rozmawiajcie ze sobą, bądźcie uważni, obecni i zaangażowani, pokażcie, jak wiele znaczy dla was wspólnie spędzany czas. To najlepsze, co możecie dać swojemu dziecku!

Życzę Wam miłego wypoczynku! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *